Podsumowanie szkoleń w ramach projektu "PoMOCna Dłoń"
Jednym z głównych celów inicjatywy pn. „PoMOCna Dłoń” było wsparcie nieformalnych opiekunów osób chorych w ich codziennym wykonywaniu czynności opiekuńczych wobec bliskich chorych i niesamodzielnych oraz nabycie przez nich kompetencji poprawiających jakość opieki domowej.
Projekt obejmował 5 cykli szkoleniowych obejmujących 2 spotkania (5 godzin każdy), które prowadzone były przez specjalistów, takich jak pielęgniarka, psychonkolog i fizjoterapeuta.
Szkolenia miały na celu zwiększenie wiedzy i umiejętności opiekunów z zakresu pielęgnacji i rehabilitacji nad osobą chorą oraz wsparcia dla opiekunów, tak aby mogli lepiej radzić sobie z emocjami, które ich przepełniają. Program obejmował m.in.:
- tematy dotyczące pielęgnacji,
- żywienia,
- organizacji czasu wolnego podopiecznego,
- rehabilitacji i zapobiegania powikłaniom i odleżynom,
- radzenia sonie z trudnymi emocjami.
Rezultatem projektu było wzmocnienie świadomości społecznej na temat opieki nad osobami terminalnie chorymi oraz niesamodzielnymi z uwagi na schorzenia związane z wiekiem czy niepełnosprawnością. Ogromny osiągnięciem było zwiększenie profesjonalizacji opiekunów (przeszkolenie ponad 50 osób), a także integracja lokalnej społeczności wokół wyzwań związanych z opieką nad chorym w domu oraz chorym paliatywnym. Działania zrealizowane podczas inicjatywy przyczyniły się również do budowy sieci wsparcia społecznego i wzmocnienia współpracy między instytucjami lokalnymi (m.in. ośrodki pomocy społecznej, ośrodki zdrowia z terenu miasta i powiatu), co pozytywnie wpłynęło na jakość życia osób chorych i ich rodzin.
Fundacja jest szczególnie dumna z tego, iż udało się wesprzeć ponad 50 osób, które na co dzień sprawują czynności opiekuńcze wobec swoich podopiecznych. Szkolenie zapewniło praktyczne umiejętności i wiedzę opiekunom domowym, co pozwoli im lepiej radzić sobie z trudnymi wyzwaniami związanymi z opieką. Dzięki temu wzrosła ich pewność siebie i zdolność do radzenia sobie z codziennymi obowiązkami. Opiekunowie odczuli realne korzyści dzięki zastosowaniu w praktyce zdobytej wiedzy, co wpłynęło na poprawę komfortu i jakości życia w codziennych trudach i zmaganiach w opiece nad swoim bliskim. Projekt przyczynił się do budowania więzi i wsparcia wśród uczestników oraz promowania współpracy między mieszkańcami, instytucjami społecznymi i ośrodkami zdrowia.
Dzięki uzyskaniu dofinansowania i skutecznemu wdrożeniu projektu, nasza Fundacja potwierdziła swoje zdolności do prowadzenia inicjatyw o dużym znaczeniu dla lokalnej społeczności, wzmacniając tym samym swoją rolę w obszarze działań obywatelskich. Nasze zaangażowanie pokazuje, że nawet stosunkowo niewielkie inicjatywy mogą przynieść znaczący wpływ na życie wielu osób.
Zachęcamy wszystkich do obejrzenia krótkiego reportażu: